התופעה של שן כלואה נפוצה למדי. מי שלא חווה את התופעה, בוודאי שמע עליה. אבל אפילו אלו שחוו זאת, ואת הטיפול הנדרש, לא בהכרח יודעים במה מדובר. שיניים כלואות הינן שיניים אשר לא בקעו לחלל הפה, ובזמן ששאר השיניים גדלו, הן נשארו מאחור, כלואות.

במצב זה ישנן תופעות לוואי שונות שעלולות להתרחש (לא בהכרח יתרחשו). מכאבים ומכאובים שונים בחלל הפה (לא נפוץ) דרך יצירת לחץ על שיניים אחרות ודפורמציה, שינוי מבני אסתטי בכלל הפה ובמבנה השיניים ועד לנשירת שיניים ואפילו לציסטות ומורסות דלקתיות וכואבות.

הטיפול בשן כלואה

מכיוון ששן כלואה היא תופעה לא נעימה, לא בריאה ולא רצויה, מוטב לטפל בה מוקדם מאשר להתעכב. עיכובים רבים בטיפול עלולים להוביל להתפתחויות לא נעימות ולסיבוכים בעתיד. למזלנו, השיניים נעות לאט, והתהליכים שעלולים להתרחש בעקבות שיניים כלואות לא מתרחשים בין לילה. עם זאת, מוטב לאבחן ולטפל בהקדם, שכן התהליכים הנ”ל בכל זאת הולכים ומתרחשים.

הטיפול בשן כלואה כולל:

  1. גשר סטנדרטי – לצורך הזזה הדרגתית של השיניים הסמוכות לשן הכלואה
  2. עקירות – במידה והמצב דורש זאת, לעיתים יבחר האורתודנט המטפל לבצע עקירה אחת או יותר
  3. חשיפה כירורגית – לאחר פינוי המרחב בחלל הפה ובחניכיים הרופא יבצע חשיפה כירורגית של השן הכלואה בכדי לנסות ולייצר בקיעה טבעית של השן
  4. התקנת קובייה – שימוש בטכנולוגיה דנטאלית בכדי לעודד את הבקיעה של השן וכיוונה למקום הנכון

טיפול בשן כלואה – רק עם אורתודנט מומחה

בעיקר מכיוון שמדובר בהליכים מורכבים, ולרוב אף התערבות כירורגית, הרי שיש לבחור באדם המיומן היטב בתהליך. אורתודנט המתמחה בטיפול בשיניים כלואות יוכל לקחת אתכם צעד אחר צעד את כל שלבי התהליך, מהאבחון, דרך הטיפולים המוקדמים, ועד לבקיעת השן וריפוי מלא של המצב.

אורתודנט המתמחה בטיפולים אלו יידע לזהות את הסיכונים שונים בתהליך בהתאם למצבכם האישי והספציפי, מבנה הלסת שלכם, מיקום השיניים סביב השן הכלואה ובכלל, הגיל שלכם, ועוד פרטים אחרים שמשפיעים על תהליך הטיפול והריפוי שלאחר מעשה בכל הנוגע לשן כלואה.

Author

Admin